Ekskluzywna wycieczka do Wieliczki

Wycieczka do Wieliczka - Kopalnia soli Wieliczka

Kopalnia soli w Wieliczce to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w Małopolsce. Jej niezwykłą atmosferę doceniają turyści z całego świata. Dlaczego warto wybrać się właśnie w to miejsce, nawet jeśli w Krakowie spędzamy zaledwie kilka dni? Jaki środek transportu wybrać, by podróżować w komforcie?

Czym dojechać do Wieliczki?

Z centrum Krakowa do Wieliczki dojedziemy w ok. 25 minut, chociaż wiele zależy od wyboru transportu. Do kopalni soli dojechać można pociągiem, komunikacją miejską, busem lub wynajętym samochodem – Vip Taxi. Osobom lubiącym komfort polecamy właśnie tę ostatnią opcję.
W cenie naszej wycieczki do Wieliczki zawiera się: przejazd samochodem z klimatyzacją, ubezpieczenie, koszty paliwa, czekanie na Klienta, odbiór i dowóz do hotelu. Klient wybierać może spośród prestiżowych modeli Mercedesów, w tym również samochodów klasy S.

Ekskluzywna wycieczka do Wieliczki – wizyta w kopalni

Kopalnia soli “Wieliczka” już w latach 70. ubiegłego wieku wpisana została na pierwszą Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej.

W kopalni soli mamy do wyboru dwie trasy – turystyczną i górniczą. Ta pierwsza jest chętniej wybierana przez odwiedzających, ponieważ prezentuje najpiękniejsze zakątki kopalni. Na trasie podziwiać można 20 komór, w tym najsłynniejszą Kaplicę św. Kingi. Podczas spaceru zobaczymy unikalne podziemne jeziorka, solne rzeźby oraz bardzo oryginalne konstrukcje ciesielskie. Na trasie turystycznej schodzi się na głębokość 135 metrów pod ziemię. Spacer trwa ok. 3 godzin (wraz ze zwiedzaniem Muzeum Żup Krakowskich), a do przebycia jest ok. 3 kilometrów.

Trasa górnicza przeznaczona jest dla osób, które chcą poczuć dreszczyk emocji i wcielić się w prawdziwego górnika. Turyści otrzymują roboczy strój, kask oraz lampę, a podczas spaceru wykonują ciekawe zadania. Można np. mierzyć poziom metanu, poszukiwać soli i transportować ją, a także wyznaczać drogę lub badać nieznane komory. Podczas takiej przygody turyści nie tylko świetnie się bawią, ale również poznają górnicze tradycje.

Trasę górniczą zwiedzać możemy w języku polskim, angielskim i rosyjskim, a trasę turystyczną dodatkowo w języku hiszpańskim, francuskim, niemieckim i włoskim.

Szyb Regis kopalnia Wieliczka

Kopalnia soli Wieliczka – szyb Regis

Co oprócz kopalni soli?

W Wieliczce można odwiedzić również inne atrakcje, chociaż większość z nich związana jest właśnie z wydobyciem soli. Jeśli wybierzemy trasę górniczą, to warto później udać się do Muzeum Żup Krakowskich. Znajdziemy tam zbiory prezentujące rozwój techniki kopalnianej, przemysłu solnego i eksponaty opowiadające historię miasta.

Warto odwiedzić również Tężnię Solankową. Najczęściej podkreślane są walory zdrowotne tego miejsca, ale jest to również atrakcja architektoniczna.

Na koniec proponujemy spacer na wielicki Rynek Górny, by zobaczyć malowidło uliczne “Solny świat”. Jest to największe trójwymiarowe malowidło w Polsce i prezentuje się naprawdę ciekawie.